Evde ingilizce öğrenme

09.02.2021
646
Evde ingilizce öğrenme

EVDE İNGİLİZCE ÖĞRENME KONUSU:

Evde kendi kendinize İngilizce öğrenme metodları.

 Evde kolay İngilizce öğrenme yollarını sizinle paylaşacağım. Eğer yeteri kadar vaktiniz veya bütçeniz var ise eğer bir İngilizce dil kursuna gitmeniz ve alt yapıyı burada oluşturmanızı tavsiye ederim. Şayet buna vaktiniz yok ise şu anda doğru yerdesiniz. Burada anlatılan metodlar ile hiçkimseden şahsi yardım almadan İngilizceyi rahatça kavrayabilirsiniz.  Şimdi öğrenme metodlarına geçelim.

1- İngilizce kelimeler öğrenin.

Dil öğrenirken ilk önce kelime haznemizi geliştirmeliyiz. Hangi metodu uygulayacaksanız uygulayın sonuca daha hızlı ilerlemek için, ilk önce İngilizce kelimeler öğrenmek gerekiyor.

İngilizce kelimeler öğrenmek için yazılı ve sesli iki türlü not almak daha avantajlı olacaktır. İlk önce temiz bir kağıda İngilizce fiiller, sıfatlar, zamirler, sayılar, renkler gibi başlıklar altında konular listesi  hazırlamalıyız. Yazmak öğrenmek için harika bir yöntem. İnternet çağında yaşıyoruz diye her konuyu bilgisayar üzerinden çıktı alıp ilerlemek çok zor olacaktır.

Şimdi gelelim daha etkin olan sesli not konusuna. Yazılı olarak not aldığımız temel konular listelerini elimize alıp tek tek okurken bunu telefonumuza ses kaydedici kısmını kullanarak kayıt edip bu kayıtları, yolculukta, parkta, uzanırken yatakta kulaklıkla dinleyebiliriz. Tekrar edilmeyen konular unutulur. Bunu düşünerek ne kadar kayıt yapıp dinlersek ezberlemek bir o kadar kolaylaşacaktır.

2- İngilizce eğitim seti satın alın.

İngilizce dilinin alt yapısını evinizde oluşturmak için tavsiye edilen İngilizce setlerini iyice araştırın. Piyasada bulunan İngilizce eğitim setleri birbirinden farklı metodlar kullanıyor. Bazı setler, soru cevap veya animasyonlu olurken, bazıları tahta’da öğrencilere ders veren bir öğretmen edasında konuları anlatıyor (tavsiye ederim) Bu şekilde sadece dinleyerek izleyerek çok sıkılmadan mause ile uğraşmadan okul havasında dersler izleyebilirsiniz. Edinmiş olduğunuz eğitim seti CD’lerini baştan sona defalarca izleyin hatta başka metodları uygularken bile düzenli olarak izlemeye devam edin. Eğitim setinizle birlikte gelecek olan kitapları muhakkak okuyun. Bu şekilde hafızanıza daha iyi yerleşecek.

3- Çizgi film izleyerek farkında olmadan öğrenin.

İngilizce çizgi film izleyerek konuşmaları yeni algılayan çocuklar gibi ana dilinizi öğrenir gibi başlangıç seviyesinde basit konuşulan çizgi filmleri mutlaka izleyin. Zira günümüzde çocuklar konuşmayı aileden öğrendiği kadar çizgi filmlerden öğreniyor. Burada yapılan hareketler, eylemler göz önünde olduğundan olaylara göre kurulan cümleler ve kelimelerin ne anlama geldiğini anlamak çok kolay olacaktır.

4- Diyalog kurmak en etkili yöntem.

En etkin öğrenme yollarından birisi diyalog kurmaktır. Eğer iletişim kurabiliyorsanız öğrenmek istediğiniz dili konuşan, yazan ortamlara katılmaya çalışın. Başka ülkelere sonradan göç eden insanlar en etkili yöntem olarak diyalog kurmayı tercih ederler.

5- Evinizde sık kullanılan yerlere notlar asın.

Ezberlemekte zorlandığınız konuları küçük notlar halinde buzdolabı kapısına tuvalette oturduğunuz yerin karşısına gelecek şekilde, lavabo aynasının köşesine asarak o konularla ister istemez muhatap olabilirsiniz.

7- Resimli kitap ve dergi okuyun.

internet üzerinden sipariş edebileceğiniz başlangıç seviyesi içeren basit çocuk kitapları dergileri okuyabilirsiniz. Resimli kitaplar görerek öğrenmek için çok etkili bir yöntem. Hatta set olarak resimli kitaplar sipariş edebilirsiniz.

8- Elektronik cihazlarda dil seçin.

Kullanmakta olduğunuz Cep telefonu, tablet, bilgisayar dilini İngilizceye çevirin. Sosyal medya hesaplarınızı İngilizce kullanmak çok etkili olacaktır.

Bu şekilde birçok kelimenin ne anlama geldiğini herhangi bir çeviri yapmadan anlayabilirsiniz.

9- Aile dizileri izleyerek kendinizi geliştirin.

Herhangi bir film veya dizi sitelerini yada televizyon kanallarını araştırarak Aile dizisi serisi seçin. Seçtiğiniz seri sizin sevdiğiniz türlerden olsun. Bu şekilde aile ortamında yayınlanan filmler zengin diyaloglar barındırır. Bu diyalogları görsel olarak takip ettiğimiz için kullanılan kelime ve cümleleri anlamak kolay olacaktır. Aynı zamanda Türkçe alt yazılı bir seri bulmak dil öğrenme konusunda bulunmaz bir nimet olacaktır.

10- Asla vazgeçmeyin. Kendinize güvenin ve kendinizi bırakmayın.

Hiçbir bir sebebe sığınarak kendinizi korkutmayın. Kafam almıyor veya vaktim yok gibi sebeplerle öğrenimi boşlamayın. Kendinize bir proğram yapın ve bu metod’dan şaşmayın. Kendi teknikleriniz ile  daha etkin öğrenme metodları üretebilirsiniz. İngilizce öğrenmek sizin için yeni bir iş kapısı, yeni bir gelir kaynağı olabilir. Aynı zamanda eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşıyorsanız bu dili öğrenmeden o ülkeye entegre olamazsınız.
https://www.ingilizcedersler.net sitesi’ni takip ederek konulara takıldığınız  yerde öğretmenlerimizden bedava destek alabilirsiniz. 

Öğrenmenin yaşı yoktur. Kesinlikle yaş sorunu yapmayın. İnsan beyni her yaşta öğrenmeye müsaittir. Sadece disiplin ve güven olmadığı sürece insanlar başarısız olurlar.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.