İşletme Bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

01.06.2021
499
İşletme Bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

İşletme Bölümü Okuyacaklara 7 İpucu

İşletme; kar amaçlı kurumlarım kuruluşu, üretim araçlarının sağlanması, üreten mal ve hizmetlerin pazarlanması, yönetilmesi, örgütlenmesi, finansmanı ve finansal olaylarının izlenmesini inceleyen sosyal bilim dalıdır. Ülkemizde bu bölümden mezun çok sayıda insan vardır. Peki bu bölümü tercih edecek olan yeni adaylara kolaylık sağlayabilecek ek bilgiler nelerdir?

Öncelikli Olarak Bölümünüzü Tanıyın

Çok sayıda mezun veren bir bölüm olması kolay bitirilebilen ve kalitesiz bir bölüm imajını yaratmıştır. Fakat bu doğru bir imaj değildir. Bu algıyla bölümü tercih edip yerleşen hiçbir öğrenci düşünüldüğü kadar kolay mezun olamamıştır. Her şeyden önce, seçmek ve ilerde meslek grubuna dahil olmak istediğiniz bölümü iyice araştırıp tanımalısınız.

Belirlenen Kulüp Çalışmalarına Katılım Sağlayın

Bölümde yeni olduğunuz için sosyal çevre edinmenize de yardımcı olacak bir adımdır. Bu çevreyi edinirken bir yandan da kendinizi geliştirmek için iyi bir yöntem izlemiş olacaksınız.

İmkanınız Varsa Yurt Dışına Çıkın

Farklı ülkelerdeki işletmeler hakkında gözlemlemeler yapma fırsatınız varsa hiç kaçırmayın. Pek çok gözlem yapan ve yurt dışı seyahatini deneyimlemiş olan öğrencilerin, işletme bölümünü bitirdiğinde iş bulma imkanı daha fazla olacaktır.

Staj Yapma İmkanları Araştırın

Bölümünüzle alakalı staj yapmak sizi çalışmana hayatına hazırlayacaktır. Zorluklara ve iş akışına şahit olduktan sonra da hala bu bölümde kalmaya kararlıysanız işletme camiası geniş çerçevede iyi bir çalışan kazanıyor demektir.

Yabancı Dil Öğrenin

Yabancı dil öğrenme algısı genel olarak tüm dünya üzerinde İngilizce öğrenme anlamıyla eşleşen bir kalıptır. Fakat bu başlık altındaki genel bilgi İngilizce de dahil ilgi duyduğunuz herhangi bir dili öğrenmek hem kişisel gelişiminiz hem bölümünüz hem de iş hayatınız için hanenize artı puan olarak yazılacaktır. İngilizce Dünya’nın en çok konuşulan dili olsa’da Avrupa’nın en çok konuşulan dili Almancadır. Dil öğrenme karar aşamasında Almanca tercih edilmesi de gayet başarılı bir seçim sayılır. 

Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılın

Öğrencilik ders çalışıp sınavlara girip ödev yapmaktan ibaret değildir. İşleri aynı anda yürüterek sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olabilirsiniz. Bu projeleri ileriki dönemlerde CV’lerinize eklediğinizde de size artı yönde getirileri olacaktır.

İlgi Alanınıza Yön Verin

İşletme çok geniş çaplı seçenekler sunan bir daldır. Hangi seçeneğe ilgi duyduğunuza ilk etapta karar veremeyebilirsiniz. Fakat örneğin iş dünyasında başarılı olmuş ve adından söz ettiren kişilerin başarı hikayelerini araştırın ve ilham alın.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.