Sosyal Bilimler Lisesi Nedir? Neden Tercih Edilir

31.05.2021
524
Sosyal Bilimler Lisesi Nedir? Neden Tercih Edilir

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir?

 İlk defa 2003 yılında İstanbul’da açılmış olan ortaokul kurumlarıdır. Ortaokul lise okullarının temel amaçlarıyla beraber sosyal bilimler öğrencisini, bilim insanı ve edebiyat alanında nitelikli bir şekilde yetiştirmeyi hedefler.

Sosyal bilimler lisesine yerleşmek isteyen öğrencilerin merkezi lise sınavına girmesi gereklidir.

Sosyal Bilimler Lisesinin Diğer Liselerden Farkı Nedir?

Sosyal bilimler diğer liselere nazaran daha çok sosyal aktivite ve proje gerçekleştirir. Bireyin temel eğitimi dışında sanat, bilim, edebiyat gibi alanlarda da gelişmesini sağlar. Aynı zamanda yabancı dil sosyal bilimler liseleri için oldukça önemlidir. Hazırlık + 4 yıl şeklinde eğitim veren sosyal bilimler, öğrencinin akıcı İngilizce konuşmasını ve yabancı dil kelime dağarcığını zenginleştirmesi adına çalışmalar yapar. Diğer liselerden farklı olarak Osmanlıca, sanat tarihi dersleri de bu kurumda mevcuttur.

Niçin Sosyal Bilimler Tercih Etmeliyim?

Eğer sosyal konulara ilgiliyseniz, örneğin; kitap okumayı, araştırma yapmayı ve yabancı dil öğrenmeyi seviyorsanız sosyal bilimler tam size göredir. Genel kültürünüzün gelişmesini sağlamak ya da aktif projeler içerisinde yer almak istiyorsanız da sosyal bilimler size yeterli imkanı sağlayacaktır. Kısacası sosyal bir kişiliğiniz varsa sizin için en doğru seçim olacaktır.

Sosyal bilimler öğrencileri en çok hangi üniversiteleri tercih ediyor?

Sosyal bilimlerden mezun olan öğrenciler genellikle: hukuk, psikoloji, sosyoloji, iktisat, Türk Dili Ve Edebiyatı, felsefe, coğrafya, tarih gibi bölümleri tercih etmektedirler

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.