Açık Öğretim Lisesi Kayıt Ve Mezuniyet

30.05.2021
531
Açık Öğretim Lisesi Kayıt Ve Mezuniyet

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ

Açık öğretim lisesinden(AÖL) mezun olabilmek için bazı şartların tamamlanması gerekmektedir. Bu şartların en önemlisi olan kredi sistemi. Önce ki dönemlerde mezun olabilmeniz için, 192 kredi toplanması gerekiyordu. Pandemi dönemi ile Milli eğitim bakanlığı bir kolaylık sağlayarak, 192 olan mezuniyet kredi alt limitini, 170’e çekti. Mezun olabilmeniz için istenen şartlardan bir tanesinde kolaylık sağlanmış oldu.

Açık öğretim lisesi’den mezun olma şartlarından bahsedeceğiz ama önce nasıl kayıt olunur, buna bir bakalım.

İLK KAYIT VE KAYIT YENİLEME

İlköğretim Okulu veya Ortaokul Mezunu Öğrenciler, diploması, TC kimlik kartı, son altı ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf, istenilen evraklardır.Yüz yüze eğitim alıp liseyi terk eden öğrencilerden ise tasdikname istenecektir. Evraklar dışında, Halk bankasına ilk kayıt ücreti yatırılması gerekmektedir. İlk kayıt ücreti 50tl’dir. Gerekli evrakların tamamladıktan sonra halk eğitim merkezlerine, ilk kayıt başvurumuzu yapıyoruz. Kayıt olduktan sonra, milli eğitim bakanlığının yayınladığı iş takvimini takip edip sınav tarihlerini öğrenebilirsiniz. Her sınav öncesi ders seçim ve kayıt yenileme yapılması gerekiyor. Kayıt yenileme yine ilk kayıtta olduğu gibi, bankaya 50tl kayıt yenileme ücreti yatırılmasıdır. Kayıt yenileme yapıldıktan sonra, açık öğretim lisesi internet sitesinde ders seçimlerinizi yapın. Her sınav dönemi için en fazla 35 kredi puanı kadar ders seçim yapabilirsiniz. Bir sınavdan en yüksek 35 kredi alabilirsiniz. Yüz yüze yapılan sınavlarda cep telefonu, kamera yada herhangi bir kayıt cihazı ile sınava giremezsiniz. Pandemi nedeni ile yüz yüze yapılan sınavlar, artık online olarak yapılıyor.

MEZUNİYET ŞARTLARI

Mezun olabilmeniz için 170 kredi ve üzeri krediniz olması gerekir.

En az 8 sınav dönemi geçmesi gereklidir. 170 kredi tamamlasanız dahi, 8 dönem şartı vardır.

Mezun olabilmeniz için istenilen son şart ise derslerin verilmiş yada muaf olmanızdır. Muaf durumu örneğin matematik sınavına üç defa girdiniz ve üçünüde veremediniz, bu dersten muaf olup o ders sınavına bir daha girmiyorsunuz. Onun yerine seçmeli ders seçip kredinizi bu şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu şartta Önemli olan Türk Dili ve Edebiyatı dersidir. Bu derste muaf yoktur. 170 kredi ve 8 dönem tamamlansa bile bu dersi vermek zorundasınız.

Özetle en az 170 kredi, en az 8 dönem ve Türk Dili ve Edebiyatı dersini vermek.

Tüm bunları tamamladığınız takdirle mezun olabilirsiniz. Diplomanızı kayıt yaptırdığınız Halk eğitim merkezinden bizzat kendiniz alabilirsiniz.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.