Çocuklar için ingilizce

01.04.2022
421
Çocuklar için ingilizceÇOCUKLAR İÇİN İNGİLİZCE VE ANA DİL’İN ÖNEMİ

Değerli anneler ve babalar; Çocuklar için ingilizce ve Ana dili birlikte öğrenmek iki dilli yetişmek önemlidir. Bu süreçte sizin üzerinize düşen önemli konular vardır.

Çocuklarınızın bir an önce yabancı dil öğrenmesi sizin için çok önemli bir konu. Anaokulu veya bir oyun parkında diğer çocuklarla ve eğitmenleri ile anlaşabilmesi, iletişimde zorluk çekmemesi sizi düşündüren bir konu olabilir. Ama bu düşünceler sizin canınızı sıkmaktan öteye geçmez. Sizin için önemli olan, çocuğun Ana dilini öğrenmesi olmalıdır.ÇOCUKLAR İÇİN İNGİLİZCE DİL EĞİTİMİ

Çocuğunuzun İngilizce öğrenmesi için en önemli avantajınız Ana okulu’dur. Çocuklar ana okulunda İngilizceyi en iyi şekilde öğrenirler, bu yüzden zamanı geldiğinde çocuğunuzu ana okuluna göndermeyi ihmal etmeyin. Bu süreçte evinizde. Kendi ana dilinizi konuşun, çocukların ana dilini öğrenmesi en önemli eğitim konusudur.

Çocuklarım ingilizce öğrenirken nasıl yardımcı olabilirim

Ayrıca masal anlatan Tonie Box tarzı masal kutularından alabilirsiniz. Bu kutular çocuklarınızı uyutmak İçin de kullanılır. Akşam yatağa gittiğinde istediğiniz bir masalı seçip çocuğa dinletebilirsiniz. Çocuklar bu masalları kısmen anlayabilir veya anlamasa’da zamanla kulakları bazı kelimelere aşina olabilir.

Televizyon ile ingilizce öğrenmek biraz zor.

Çizgi film veya diğer çocuk Proğramları ingilizce öğrenmek için yeterli değil. Görüntülü ve sesli medya’da çocuklar genel’de görüntüyü takip eder. Böyle olunca televizyondan birşeyler öğrenmek daha zor ve uzun zaman alır. Tıpkı ana dili öğrenirlerken kullanılmadı gereken masal- hikaye türü, görüntüsü olmayan, dinlemeye odaklı şeyler daha çok tercih edilmelidir.

Kurs Aktiviteleri

Birçok branşta çocuk gelişiminde yardımcı olacak kurslar mevcut. Kurs kelimesi kafanızı karıştırmasın. Çocuklar öğrenme çağında bir proğram çerçevesinde eğitim almazlar. Kurslar genelde oyun tarzında yapılır. Bu aktiviteler genelde bire bir olarak gerçekleşir. Bu türlü gruplarda çocukların sayıları diğer ana okulu çocukların sayısından daha az olması avantajdır. Çocukların Ana okuluna giderken aynı zamanda bu kurslara gitmesi çocuğunuzu yormaz. Genel’de bu aktivitelerin süresi haftada 1- 2 saat olur. Hafta içi veya hafta sonu çocuklar İçin gayet esnek saatlerde yapılır. Çocuğunuza özel öğretmen tutup aşırı meblağlarda ödeme yapmaktansa, hem bütçenize uygun olur, hemde en önemlisi grup olarak yapılan aktiviteler daha öğretici olur.

Müzik kursları

Dil kursları

Spor aktiviteleri

El becerisi

ÇOCUKLAR İÇİN ANA DİL EĞİTİMİ

Ana dil öğrenmenin önemi

Sevgili ebeveynler ; Çocuğuma nasıl ingilizce öğretebilirim gibi sıkıntıya strese kapılmanıza gerek yok. Eğer çocuklarınıza yabancı dil öğretmek istiyorsanız, sizin üzerinize düşen ilk önce ana dilinizi öğretmektir. Ana dilini düzenli olarak konuşabilen çocuklar yabancı bir dili daha iyi tanımlar kıyaslama yapar ve bir nevi kendilerine temel olur. Çocuklara ana dil öğretmek sizin sorumluluğunuzdur, zira bu dili en iyi siz biliyorsunuz. Kendi ana dilinizi öğretirken kavramasını hızlandırmak amaçlı bazı farklı etkinlikler yapmanız çocuğa daha iyi gelecektir.

Ana dil öğretirken Çocuklarınıza masallar anlatın

Çocuklar masal dinlemeyi herşeyden çok severler. Bazen yatağa gitmek istemezler ama bir masal anlatmanız herşeyi değiştirebilir. Masal, hikaye türleri anlatımlar çocukların dil öğrenmesinde önemli bir etkendir. Böylelikle hayal dünyaları genişler, onlarda size masal anlatmaya çalışır. Sizi dinlerken soru sorabilir veya masalda bir kahraman olmak isterler. Bu şekilde bir aktivite Televizyon izlemekten daha etkilidir.

Resimli kitaplar üzerinde söyleşi

Hemen heryerden kolayca ulaşabileceğiniz makul fiyatlarda resimli çocuk kitapları bulunuyor. Bu kitapları birlikte açıp onlara kitap üzerinde olan resimleri anlatabilir, resimler üzerine olaylar kurgulayabilir ve onunla koyu bir sohbete başlayabilirsiniz

Çocuklarla iletişim kurmak ve onları anlamak.

Sevgili Anne-Babalar; Çocukların öğrenme çağında iletişim çok önemlidir. Sizinle konuşurken sizin onları dikkatle dinlemenizi isterler, özellikle bazen isminizi birkaç defa söylerler siz evet dinliyorum, söyle, gibi cevaplar verseniz bile onlar size yinede, anne- baba diye seslenirler, bu durumda onları önemsediğinizi, dinlediğinizi görmek isterler, böyle olunca göz teması kurarak iletişimin sağlandığını onlara gösterin. Aksi taktirde konuşma hevesini kırar ve diyalog kurmasını engellemiş olursunuz. Böylece çocuğunuz içine kapanık bir durum sergiler. Lütfen çocuklarla iletişimi olabildiğince güçlü tutun.

Konuşurken Kelimeleri veya cümlelerini düzeltmeyin.

Konuşmaya başlayan ama bazı cümleleri devrik kuran, bazı kelimeleri yanlış telafuz eden çocuklarınızın hatalarını düzeltmeye çalışmayın. Siz yardım ettiğinizi, öğrettiğinizi düşünsenizde bu çocukların konuşmaya ara vermesine yada daha az iletişim kurmasına sebep olur.

El becerisini geliştiren aktiviteler

Boyama kitapları üzerinde renkleri kolayca öğrenebilirler. Oyun kartlarını çiftleştirme veya yapboz türü oyunlar ile zihnini hareketlendirebilirsiniz. Bu aktiviteler sırasında sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

Çocuklar ile öğretici antrenmanlar yapamazsınız.

Çocuklar herşeyi oyun oynayarak veya zevk verecek şekilde irdelerken öğrenirler.  Bundan dolayı haydi söylediklerimi söyle diyerek sayıları saydırabilirsiniz ama bunu peşpeşe yaptırmak, birdahaki sefere hiç yapmak istememesi anlamına’da gelir. Onları strese sokmadan ders edasında bir hava yaratmadan birşeyler anlatmak en doğrusudur.

Cep telefonu ve tabletin çocuklar İçin zararları

Çocuklar İçin Cep telefonu ve tablet kullanımı zararlıdır. Bu bilim adamları ve eğitimciler tarafından tavsiye edilmeyen bir durumdur.  Aileler genelde çocuklar yaramazlık yaptığı zaman veya kendilerini biraz rahatlatmak ve çocukla uğraşacak zaman olmadığı durumlarda, hemen telefon veya tablet ile ortamı sakinleştirmeyi düşünürse, bu aslında çocuğu tamamen gerçek dünyadan koparıp sanal dünyaya yönlendiren bir davranış olur.

Konuşmaya geç başlama

Dikkat sorunu

Çevreyle İletişim kuramama

Çabuk sinirlenme

Ödevlerini yapmak istemez

Davranış ve ruhsal bozukluklar

Aktiviteleri yarıda bırakmak

Gözlerde bozukluk meydana gelmesi

Çok konuşup karşısındakini önemsememe

Çocuklarınızın eğitim ve öğrenme çağında destek olmak sizin en büyük sorumluluğunuzdır. Okulda öğretmenleri onlara eğitimi düzenli olarak nasıl öğretiyorlarsa sizde onlara aile içerisinde bu sorumlulukla yaklaşmalısınız. Zamanı geldiğinde ertelemeden ana okuluna göndermek çocuğunuza yabancı dil öğretmek, Çocuklar için ingilizce ve Çocuklar için Almanca öğrenmek, onlara sunacağınız en önemli hazinelerden bir olacaktır. Çocuklar İçin iki dilli bir insan olarak yetişmek çok değerli bir nimettir.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.