Erasmus Nedir Şartları Nelerdir

26.05.2021
473
Erasmus Nedir Şartları Nelerdir

ERASMUS

Geleceğinize yatırım yapmak herkesin yapmak istediği konulardan biri ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız burada sizin için derlediğim Erasmus konu ile ilgili bilgi vereceğim.

ERASMUS NEDİR?

Erasmus Avrupa Birliği tarafından yaşama geçirilen bir program hem Yükseköğretim Kurumu öğrencileri yani üniversite öğrencileri hem de akademisyenler bu programdan yararlanabiliyorlar. 28 Avrupa ülkesinin yanı sıra Avrupa Birliğine aday ülkelerinde yer aldığı yaklaşık 40 ülkeye gitme şansınız var. Avrupa ülkelerinde 1 ya da 2 dönem öğrenci olabilirsiniz.

ERASMUS ŞARTLARI NELERDİR?

Gelelim şimdi bu programın şartlarına; Ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerin bu programa katılma hakları bulunuyor. Erasmus için yabancı dil bilmek zorunludur çünkü üniversitelerin kendileri yaptıkları dil sınavlarında başarılı olmanız gerekiyor. Başvuran öğrenciler sıralanırken not ortalaması ve dil sınavında başarılı olanlar dikkate alınıyor. Not ortalamanız ve dil sınavınızın toplandığı ve hesaplandığı bir puan oluşuyor. Bir dönem için gittiğiniz zaman eğer ikinci döneme uzatma gibi bir fikriniz var ise gittiğiniz üniversitenin ve okuduğunuz üniversitenin anlaşmış olması gerekiyor. İkinci döneme gittiğiniz üniversite de devam etmeniz gerekiyor yani birinci dönem hangi ülke ve hangi üniversiteye gittiyseniz orda tamamlamanız gerekiyor. En uzun 12 ay en kısa 3 ay kalabiliyorsunuz. Erasmusa katılmak isteyen ön lisans ve lisans öğrencilerin not ortalaması 4 üzerinden en az 2.20 olması gerekiyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencileri ise 4 üzerinden 2.30 olması gerekiyor. Tabi bu notlar katılmanız için ama not ortalamanız ne kadar yüksek ve dil sınavında ne kadar güzel bir puan alırsanız Erasmus öğrencisi olma şansınız o kadar artacaktır. Her üniversite kendi dil sınavını yapıyor. Genellikle üniversiteler öğrencinin gideceği ülkenin dilini de dikkat ederek bir sınav yapabiliyor ancak bu sınavların büyük bir çoğunluğu İngilizce oluyor. Öğrenci seçimini okuduğunuz üniversite yapıyor. Erasmus programında konaklama konusunda herhangi bir yükümlülük yok konaklamayı kendiniz sağlıyorsunuz ama gideceğiniz üniversite size kalabileceğiniz yurtlar ya da evler ile ilgili bilgiler konusunda yardımcı olabilir. Vize işlemlerini kendiniz yapıyorsunuz. Gideceğiniz ülkenin konsolosluk ya da büyükelçilik hangi evrakları istiyorsa onları tamamlayıp teslim edeceksiniz. Üniversitelerimizin anlaştığı okullara gidebiliyoruz. Gittiğiniz üniversitelere ücret ödemiyorsunuz yalnız eğer vakıf üniversitesinde okuyorsanız öğrenim ücretini ödemeniz gerekiyor.

KİMLER ERASMUS PROGRAMINDAN YARARLANAMAZ?

Örgün öğretim olmayan, Açık Öğretim veya uzaktan gibi öğretim programlarına dahil olan öğrenciler Erasmus öğrenci değişim programından yararlanamazlar.
Erasmus yapmak üniversite öğrencilerinin birçoğunun hayali gerçekten de zorlukları var ama hiçbir zorluğu aşmadan da zirveye ulaşılmaz değil mi? Hayaliniz var ise gerçekleştirmek için peşinden koşun.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.