İELTS Sınavı Nedir Nasıl Kazanılır

26.05.2021
480
İELTS Sınavı Nedir Nasıl Kazanılır

İELTS İnternational English Language Testing System
İngilizcenizi 9 tam puan üzerinden ölçen akademik ve genel olmak üzere iki ayrı türü olan uluslararası geçerli bir sınavdır. Akademik ve Genel Kısmında Listening (Dinleme) kısımları aynıdır. Bu yazıda size 8 puan aldıracak 8 taktikten bahsetmek istiyorum.

1. Sınavın tarzını ve mantığını kavrayın.
Bu kulağa her ne kadar basit ve önemsiz bir taktik gibi gelse de belki de işin en can alıcı kısmı budur. Dinleme kısmı dört bölümden oluşur. Her bir bölümdeki diyalogların tarzını kavramanız cevap verme oranınızı yükseltecektir. Sınavın tarzı hakkında detaylı içeriğe aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:
https://www.ielts.org/for-test-takers/test-format

2. Düzenli pratik yapın
Dinleme kısmı kısa sürede en hızlı gelişim gösterebileceğiniz alandır. O yüzden sınava yönelik birçok dinleme pratiğini YouTube üzerinden basit bir aramayla ücretsiz bulabilirsiniz. Aşağıya faydalı bulduğum birkaç kanalı ekliyorum.
https://www.youtube.com/c/TheIELTSListeningTest/videos

https://www.youtube.com/c/CrackIELTSwithRob/videos
3. Cambridge yayınlarının en az 3 tanesini çözmeden sınava girmeyin
Sınava hazırlanırken kullanacağınız en temel kaynak Cambridge IELTS kitaplarıdır. İnternetten kolayca PDF versiyonlarına erişebileceğiniz bu kitapların, Academic ve General Training olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır.
4. Yazım yanlışlarından kaçının
Yazım yanlışları size bildiğiniz soruları kaybettirebilir. O yüzden bunlardan kaçınmak adına denemelerinizde sıklıkla yanlış yazdığınız kelimeleri bir yere not edin ve düzenli olarak tekrar yazın ki eliniz doğru yazmaya alışsın.
5. Düzenli olarak Podcast dinleyin
Dizi ve film izlemek her ne kadar en bilindik tavsiyeler arasında yer alsa da her zaman bir ekrandan bir şeyler izleme imkânınız olmayabilir. Bu yüzden anadili İngilizce olan insanların kaydettiği Podcast yayınları, yatmadan önce, günlük işlerimizi hallederken veya yolculuk ederken İngilizcemizi geliştirebileceğimiz kaynaklardır. Bunun için en faydalı bulduğum ”IELTS Energy Podcast” serisine Spotify üzerinden erişebilirsiniz.
6. Özet Çıkararak dinleyin
Türkçe bir içerik dinliyor bile olsanız kafanızdan dinlediklerinizin özetlerini çıkarmayı deneyin. Çünkü bu sınav yalnızca İngilizce seviyenizi değil aynı zamanda dinleme becerinizi de ölçen bir sınav.
7. Sınav esnasında olası cevapları not alın
Eğer yazılı yani paperbased versiyonuna girecekseniz, cevaplarınızı cevap kağıdına geçirmeniz için fazladan bir 10 dakikanız olacak. O yüzden dinleme kaydı aktığı sırada tek bir cevabı bulmaya odaklanmak yerine olası kelimeleri boşluğa yazıp, sonradan anlam akışına ve dil bilgisi kurallarına en uyan seçeneği cevap kağıdına aktararak puanınızı yükseltebilirsiniz.
8. Sayıları ve Harfleri hızlı yazmayı pratik edin
Sınavın birinci kısmında adres ve telefon gibi bilgiler duyacaksınız ve bunları dinlerken doğru bir biçimde kâğıda aktarmanız gerekiyor. En basit ve garanti soru tiplerinden biri olan bu soruları spelling denilen heceleme hatalarından kaçırmanız puanınızı düşürecektir. Bu yüzden YouTube’tan da birçok spelling denemesine erişebilirsiniz.

BONUS+ Sinava kendinizi mental olarak hazırlamayı ihmal etmeyin. Son gününüzde sadece zihninizi rahatlatacak aktiviteler yapin. Sevdiğiniz bir diziyi izlemek veya oyunu oynamak olabilir.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.