İngilizce Aile tanıtma

25.03.2021
1.136
İngilizce Aile tanıtma

İngilizce aile tanıtma – Kendini  tanıtma ve aile bireyleri.

Bu konuda Kendimizi ve Aile bireylerini tanıtabileceğimiz bir ders hazırladık. İlk önce ingilizce’de aile bireylerinin ne anlama geldiğini Türkçe İngilizce karşılıklı kelimeler ile öğrenelim.

Aile ve yakınlar İngilizce türkçe

Father – Baba

Mother- Anne

Parents – Ebeveyn

Family – Aile

Relatives – Akraba

Child – Çocuk

Children – Çocuklar

Twin – İkiz

Grandfather – Dede

Grandmother – Nine

Brother – Erkek kardeş

Sister – Kız kardeş

Aunt – Hala, Teyze

Uncle – Dayı. Amca

Nephew – Yeğen erkek

Niece – Yeğen Kız

Cousin – Kuzen

Daughter – Kız çocuk

Son – Erkek çocuk

Grandchild – Torun

Mother in Law – Kayınvalide

 

Aşağıda kendisini ve ailesini tanıtan bir kişiyi örnek vererek tanıtım hazırladık. İlk önce Türkçesini sonrada İngilizcesini yazdık. Metinleri kelime kelime çevirmemeizin amacı, Türkçesini okurken İngilizce’sini de görerek daha basit ezbere kaçmayalım, öğrenirken birazda kendimizi ölçüp çözemediğimiz kelimelere yoğunlaşalım.

 

Ailesi tanıtma metni Türkçe

Benim ismim Hakan. Lise mezunuyum ve 45 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Mesleğim elektrikçi, ve yaklaşık 25 yıldan beri Bu işi yapıyorum. Hobilerim futbol oynamak yüzmek ve kitap okumak.

Benim İki çocuğum var. Çocuklarımın ismi Ayşe ve metehan.  Ayşe 15 yaşında liseye gidiyor, Metehan 20 yaşında üniversiteye gidiyor. Eşim 43 yaşında, kendisi lise mezunu ve şu anda çalışmıyor.

Annem ve babam Kahramanmaraş’ta yaşıyor. Babam emekli öğretmen ve annem ev hanımı. Biz 4 kardeşiz. İki erkek iki kız. Kardeşlerim evliler. Erkek kardeşlerimin ismi, Murat ve Kenan. Kız kardeşlerimin ismi, Zehra ve nihal.

Erkek kardeşlerim, Murat öğretmen Kenan polis. Kız kardeşim Zehra yurt dışında yaşıyor. Nihal’de bir üniversire’de öğretim görevlisi.

Babamın üç kardeşi var, ikisi erkek biri kız. Amcalarım Arif ve Yılmaz, Halam’ın ismi Derya.  Dedem ile babaannem vefat ettiler.

Annemin iki kardeşi var. Dayım İlhan ve teyzem Derya. Anneannem ve ismet dedem köyde yaşıyorlar. Yazları ziyarete gidiyoruz.

İstanbulda olan kuzenlerimle ile hafta sonları buluşuyoruz, başka şehirde yaşayan kuzenlerim ve diğer akrabalar ile sıksık telefonda görüşüyoruz. Aile bağlarımız güçlü olduğu için müsait oldukça bir araya gelmeye çalışıyoruz.

Aile tanıtma metni İngilizce çevirisi

My name is Hakan. I graduated from high-school, and I am 45 years old. I live in Istanbul, and I am an electrician. I have been doing this job for about 25 years. Playing football, reading a book, and swimming are my hobbies.

I have two children. My child’s names are Ayse and Metehan. Ayse is 15 years old, and she is going to high-school. Metehan is 20 years old, and he is going to the university. My wife is 43 years old. She is graduated from high-school, and she is not working right now.

My mother and father live in Kahramanmaras. My father is a retired teacher, and my mother is a housewife. We are four siblings. Two girls and two boys. My siblings are married. My brothers’ names are Murat and Kenan. My sisters’ names are Zehra ve Nihal.

My brother Murat is a teacher, and Kenan is a police. My sister Zehra lives abroad, and Nihal is an teaching assistant in a university.

My father has three siblings, two of them are boys, and one is a girl. My uncles are Arif and Yilmaz. My aunt’s name is Derya. My grandfather and grandmother passed away.

My mother has two siblings. My uncle is Ilhan, and my aunt is Derya. My grandmother and my grandfather Ismet live in the village. We go to visit them in summer.

We meet my cousins who are in Istanbul on weekends, and we often talk with my cousins and other relatives living in other cities on the phone. Since our family ties are strong, we try to get together whenever we are available.

İngilizcedersler.net copyright © 2023 tüm hakları saklıdır.